Klucz do sukcesu

Nasz kraj może w najbliższych latach zostać odwiedzony przez ok. 500 tys. turystów więcej. Takie szacunki przedstawia Ministerstwo Sportu i Turystyki. Do 2020 roku Wpływy z turystyki zagranicznej wzrosłyby wówczas o 4-5 mld zł. W samym 2012 roku do Polski przyjechało 13,5 mln obcokrajowców.

Przedstawiciele branży podkreślają, że są to prognozy optymistyczne, ponieważ w pierwszym kwartale tego roku do Polski przybyło tylko ok. 3 mln zagranicznych turystów. Ponadto w czasie piłkarskich rozgrywek liczba nocujących w kraju gości wzrosła zaledwie o ok. 78,5 tys. osób, czyli niecałe 17% w zestawieniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wzrost liczby obcokrajowców odwiedzających Polskę w trakcie Euro 2012 był jednak większy, bo nie każdy turysta zdecydował się na nocleg, jak np. Czesi, którzy mieli na tyle blisko, że mogli pojechać i wrócić bez noclegu.

Z danych, które opublikował Instytut Turystyki wynika, że przeciętny obcokrajowiec podczas Euro 2012 wydał w Polsce 1 500 zł. W przeliczeniu na wydatki dzienne – 243 zł. Uwzględniając wydatki związane z noclegiem, ubezpieczeniem czy transportem dało to już średnio 2 600 zł.

Według części analityków Euro 2012 zniechęciło niektórych turystów do przyjazdu do Polski. Chodzi o tych turystów, którzy nie interesują się piłką nożną i obawiali się znacznego wzrostu cen podczas misztrzostw. Na „efekt Barcelony”, oznaczający wzrost atrakcyjności turystycznej kraju po znaczącym wydarzeniu sportowym, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Zysk z takich wydarzeń zazwyczaj rozkłada się na przestrzeni lat, a na wzrost ruchu turystycznego oraz przychodów branży przekłada się stopniowo. Potwierdziły to badania przeprowadzone wśród turystów po zakończeniu pierwszej części rozgrywek. Według tych badań 81% respondentów chce ponownie przyjechać do Polski w ciągu najbliższych trzech lat. Ponad 90% deklaruje, że będzie rekomendować Polskę znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>