Czym jest księga znaków? Z czego się ona składa? Każda marka potrzebuje czegoś co będzie ją odróżniało na tle innych marek. Może to być charakterystyczny znak, z którym będzie ona kojarzona bądź oryginalna nazwa. Zwykle jednak najbardziej kojarzone z marką jest logo. Musi ono zostać wykonane z należytą dokładnością i dbałością o szczegóły. Logo jest elementem, który pozwala pokazać się marce na tle swojej konkurencji, jest jej swego rodzaju wizytówką. Jednak logo może być interpretowane na wiele sposobów. Dlatego też tworzona jest księga znaków.
Czym jest księga znaków?
Czym jest księga znaków? Księga znaków jest to instrukcja obsługi logo, która zostaje stworzona przez autora, tak aby ułatwić prawidłowe używanie go przez inne osoby. Każde istniejące logo ma swoje określone parametry i będzie to kolorystyka, typografia, pole ochronne i proporcje. Tworzenie księgi znaków można powiedzieć, że jest jego kontynuacją. Księga znaków musi zostać wykonana z dużą dokładnością, zaangażowaniem, precyzją i doświadczeniem. Jej tworzenie wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania logo i specyfiki danej branży. W trakcie tworzenie księgi znaków, jej twórca musi odpowiedzieć sobie na pytania i problemy jakie mogą się pojawić w trakcie reprodukcji logo, wówczas będzie możliwość stworzenia kompletnej i funkcjonalnej księgi znaków. Jeśli już odpowiedz na pytanie czym jest księga znaków została udzielona teraz czas na to z czego się ona składa.
Z czego składa się księga znaków?
Skoro już wiadomo czym jest księga znaków można teraz wskazać jakie elementy powinny się w niej znaleźć. Oto one:
- Geneza powstania logo – geneza powstania logo powinna pojawić się na samym początku księgi znaków. Dzięki temu każdy kto będzie korzystał z tego dokumentu będzie miał możliwość zrozumienia zasad stosowania danego znaku poznając jego znaczenie i genezę powstawania. Dzięki tym informacjom łatwiejsze będzie rejestrowanie znaku w Urzędzie Patentowym.
- Podstawowa wersja znaku – element ten jest najważniejszym elementem identyfikacji wizualnej firmy. W zależności od tego jaki jest projekt będzie to logotyp, czyli logo oparte tylko o typografię lub połączenie elementu graficznego logo z nazwą firmy. To tutaj pokazywane jest logo w podstawowej formie zarówno na jasnym jak i ciemnym tle.
- Alternatywne wersje logo -wielkość tego rozdziału zależy od złożoności od projektu. To tutaj umieszczane są wszystkie dopuszczalne wersje znaku. Mogą być ona bardziej lub mniej złożone. Wszystko po to, aby osoby, które korzystają z księgi znaków mogły obrandować każdy element budujący wizerunek marki, nie zważając na wielkość lub obszar roboczy.
- Konstrukcja logo – ten rozdział jest zupełnie różny w każdej księdze znaków. Zależy on bowiem od stopnia skomplikowania budowy logo i idącej za ty potrzeby wyjaśniania jego konstrukcji. Ten element księgi jest szczególnie ważny w momencie zgłaszania logo do Urzędu Patentowego.
- Pole ochronne i pole podstawowego znaku – w rozdziale tym określane jest pole ochronne, czyli taka przestrzeń, na której nie mogą się znaleźć inne obiekty oraz tekst oraz pole podstawowe, które określa odległość logo od krawędzi dokumentów.
- Kolorystyka – każde logo ma swoją własną charakterystykę. Opisywane są tutaj kolory występujące w sygnecie oraz kolor czcionki zastosowanej w logo.
- Typografia – w tym rozdziale określana jest czcionka, która została zastosowana w nazwie klienta oraz w haśle firmowym, który występuje jako dopisek do logo.
- Skalowanie i minimalne rozmiary – ten rozdział jest bardzo ważny, ponieważ określa w jakich wielkościach może zostać zastosowane logo. Jest to bardzo zasadniczy element, jeśli logo nie będzie czytelne, wpłynie to źle na wizerunek firmy.
- Stosowanie znaku na różnych tłach – ten dział pokazuje na jakich kolorach może być stosowane logo w pełnej kolorystyce a w jakim powinna zostać użyta jego wersja uproszczona. Działania te mają na celu uchronić przed popełnieniem błędu użycia kogo niewłaściwie.
- Niedopuszczalne modyfikacje – to ostatni element księgi znaków. Są w nim umieszczane najczęściej popełniane błędy. Czym jest księga znaków? Twórca księgi znaków uczula, aby stosować się do wszystkich zasad umieszczonych w księdze.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]